E-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: +48226466873

Wydajne i bezpieczne WiFi

Czy możliwa jest realizacja wydajnego i bezpiecznego WiFi ?

Stopień zaufania do technologi WiFi jest dość niski. Prawie każdy miał do czynienia ze źle, tj. zawodnie lub niewydajnie funkcjonująca siecią bezprzewodową. Jednocześnie panuje przekonanie, że z racji wspóldzielenia medium radiowego przez wszystkich użytkowników, sieci te są łatwe do podsłuchu, a więc nie są bezpieczne. Poniżej postaramy się rozprawić z kilkoma naczęściej pojawiajacymi się błędnymi opiniami dotyczącymi sieci WiFi.

WiFi nie jest wydajne i nie zapewnia „profesjonalne” jakości łącza danych

Opinia ta z całą pewnością jest prawdziwa w przypadku wielu źle zaprojektowanych  oraz źle wykonanych sieci WiFi. Sieć bezprzewodowa zbudowana z wykorzystaniem niewłaściwych punktów dostępowych (AP – Access Point), ich zbyt małej liczby lub z niewłaściwie rozmieszczonymi i skonfigurowanymi puntami dostępowymi nie może funkcjonować poprawnie. Poprawnie zaprojektowana sieć WiFi, w której dokonano rozplanowania położenia AP przy pomocy specjalistycznego programu, i w której wykorzystano sprzęt i oprogramowanie, które jest w stanie obslużyć odpowiednią liczbę i „zagęszczenie” użytkownikow jest w stanie zapewnić transmisję danych niezakłóconą i nieprzerywaną  na poziomie 100-300 Mbps dla każdego użytkownika. Zaś sama technologia pozwala obecnie na transmisję z prędkości nawet 1 Gbps.

Standardy 802.11n oraz 802.11ac  w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami stosowanymi we współczesnych punktach dostepowych pozwalają na automatyczną zmianę kanałów oraz ustalenie siły sygnału w zależności od  poziomu zakłóceń. Dzięki temu współczesne sieci WiFi są odporne na zakłócenia i zapewniają b. dobre pokrycie sygnałem.

WiFi nie obsługuje większej liczby użytkowników

Opinia taka rodzi się najczęściej w przypadku obcowania z instalacjami, w których w większych instalacjach  zastosowano rowiązania klasy SOHO (przeznaczone do domów i małych biur) lub też takich, w których w projekcie sieci nie zaplanowano odpowiedniej jej pojemności.  Systemy WiFi klasy enterprise obsługują bez problemu setki i tysiące użytkowników zlokalizowanych w silnie zagęszczonych obszarach biurowych i salach konferencyjnych, na stadionach sportowych czy też w terenach miejskich. O ile jeden punkt dostępowy klasySOHO jest w stanie obsłużyć kilkunastu – kilkudziesięciu użytkowików o tyle systemy profesjonale obsługują do kilkuset użytkowników.

WiFi jest zawodne – sieć często „zanika” lub nie zapewnia transmisji

Problemy związane z zanikami i niestabilnościa łączności sieci WiFi wynikają głównie  z dwóch przyczyn: złego pokrycia oraz obciążenia sieci. Złe pokrycie wynika z niewłaściwego zaprojektowania położenia AP w danym obiekcie lub wyboru niewłaściwego sprzętu (AP o niskich parametrach modułu radiowego). Problem ten można rozwiazać właściwie projektując pokrycie całego obiektu sygnałem WiFi oraz dobierając właściwie AP. Nawet przy dobrym pokryciu nadmierne obiążenie punktów dostępowych przez wielu użytkowników powoduje degradację łączności, przy czym często mamy do czynienia ze zjawiskiem „załamania” się jakości sieci: przy podwojonej liczbie użyktonwików sieć nie działa dwa razy wolniej lecz całkowicie przestaje funkcjonować. Problem ten rozwiązujemy szacując maksymalna liczbę użytkowników na punkt dostępwy i stosując AP, które potrafia obsłużyć znaczną liczbę użytkowników. W specyficznych sytuacjach stosuje się rozwiązania specjalistyczne – np. anteny sektorowe na stadionach.

Technologia WiFi nie jest bezpieczna

Medium radiowe wykorzystywane w sieciach WiFi jest oczywiście podatne na podsłuch – każdy może przechwytywać i nadawać pakiety danych – jeśli tylko znajduje się wystarczajaco blisko punktu dostępowego i pozostałych użytkowników. Jednakże obecnie obowiązujace standardy szyfrowanie i uwierzytelniania zapewniają całkowicie poufną łączność w sieciach WiFi. Problem jest tylko właściwie ich wdrożenie, stosowanie odpowiednich haseł i implementacja właściwej polityki bezieczeństwa – podobnie jak w przypadku innych technologii IT. Podstawą bezpiecznego wykorzystania sieci WiFi jest stosowania zabezpieczenia WPA2, które zapewnia szyfrowanie danych przy pomocy trudnego do złamania algorytmu AES. Standardy RADIUS oraz 802.11x pozwalaja na integrację sieci WiFi z firmowym systemem kont użytkowników oraz dodatkowo na autoryzację urządzeń pracujacych w sieci, co pozwala na wyeliminowanie intruzów.

Podsumowanie

Technologia WiFi jest w stanie zapewnić stabilną, wydajną i bezpieczną łączność. Problemy, które często pojawiają się w eksploatacji systemów WiF spowodowane są: niewłaściwym doborem sprzętu, złym projektem lub niewłaściwą konfiguracja oprogramowania.


Tagi: wifi 802.11 bezpieczeństwo

Kontakt

sprzedaż:

e-mail: sales@cc.com.pl

 


pomoc techniczna:

e-mail: support@cc.com.pl

 

CC Otwarte Systemy Komputerowe Sp. z o.o.

Dostarczamy bezpieczne rozwiązania sieciowe oraz oprogramowanie od 2001 roku. Projektujemy i wdrażamy infrastrukturę bezpieczeństwa sieciowego: systemy firewall, content security oraz systemy autoryzacji; wdrażamy infrastrukturę sieci LAN, WAN i WiFi. Nasi inżynierowie posiadają certyfikację producentów takich jak: Check Point, HPE / Aruba Networks, Juniper Networks, Palo Alto Networks, Ruckus Networks (Arris), Arista, Fortinet, Flowmon, Fudo Security, Gemalto, Sophos, Vasco, i innych a także certyfikaty CISSP i PRINCE2.

Oferta

  • Dostawa i wdrożenia sieci WiFi
  • Dostawa i wdrożenia sieci LAN i WAN
  • Dostawa i wdrożenie systemów bezpieczeństwa
  • Wspacie techniczne
  • Outsouring w zakresie administracji systemów IT
  • Oprogramowanie na zamówienie: portale internetowe, aplikacje biznesowe, aplikacje naukowe, aplikacje specjalizowane

Lokalizacja

world-map

Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa

tel. +48 22 646-68-73

faks. +48 22 6063780

sprzedaż - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pomoc techniczna - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Offcanvas Module

Our themes are built on a responsive framework, which gives them a friendly, adaptive layout